Casada LUKS Junior Różanki
Casada LUKS Junior Różanki
Trening biegowy zawodników Juniora w Parku Słowiańskim
Zawodnicy Juniora nad morzem

23 maja 1996 r. w Różankach powstał klub o nazwie Młodzieżowy Ludowy Zespół Sportowy „Junior” Różanki. Pomysłodawcą nazwy był Jan Grabowski. Nazwa „Junior” wiązała się z grą w drużynie młodych chłopców. Od tego czasu MLZS „Junior” Różanki występował w wielu turniejach zarówno halowych jak i tych rozgrywanych na boiskach. Najważniejszą cechą nowo powstałego zespołu była gra zgodnie z zasadami fair play. 

Drużyna trenowała dwa razy w tygodniu na szkolnym boisku w Różankach pod okiem prezesa Henryka Wieczorka. Zawodnicy początkowo trenowali własnymi piłkami, ale wraz z upływem czasu Klub pozyskał sponsora na zakup klubowych piłek oraz strojów dla całej drużyny. Każdy młody piłkarz dostał piłkę na własność z przeznaczeniem na treningi. Początkowo MLZS „Junior” grał mecze z drużynami z pobliskich miejscowości, a wraz z upływem lat zacząć grać mecze wyjazdowe coraz to dalej położone od Różanek.

Prezes Klubu postanowił organizować turnieje piłki nożnej i zaczął zapraszać do Różanek drużyny młodzieżowe, które działały przy szkołach oraz klubach. Pierwszym turniejem organizowanym przez „Juniora”, był turniej o Puchar Prezesa MLZS „Junior” Różanki (na zdjęciu przygotowanie do pierwszego turnieju). Odbył się on 26 czerwca 1996 r. na boisku sportowym w Różankach. Udział w turniejach pomógł rozwinąć się zawodnikom i nabrać większego doświadczenia, co znalazło swoje odzwierciedlenie w osiąganych wynikach sportowych. Sukcesy „Juniora” zostały zauważone przez redaktora Gazety Lubuskiej, który za osiągnięcia w piłce nożnej postanowił wyróżnić zawodników, prezesa oraz trenera zespołu. W latach 2003-2004 piłkarze „Juniora” brali udział, aż w 18 turniejach piłki nożnej. Turniej odbywały się w różnych miejscowościach m.in w: Trzciance, Gorzowie Wlkp., Pyrzycach.

Kolejne lata do 2006 roku to udział „Juniora” w 25 turniejach.Pierwszym z nich był Ogólnopolski Halowy Turniej piłki nożnej dla rocznika 1995 o puchar Prezesa Hartmann Polska w Gorzowie Wlkp. W turnieju udział wzięło 10 drużyn. Zawodnicy „Juniora” Różanki wygrali cały turniej. Kolejnym był duży Turniej Szkół Podstawowych o „Złotą Wronkę” Prezesa Amici Wronki. Turniej odbył się 6 czerwca 2005r. Tu również zwycięzcami zostali zawodnicy „Juniora”, którzy wygrali mecze eliminacyjne i finałowe. Za zwycięstwo drużyna „Juniora” otrzymała „Złotą Wronkę”- symboliczną statuetkę od władz Klubu Amici , stroje sportowe oraz piłki nożne Pumy. Zwycięstwa piłkarzom gratulował były selekcjoner reprezentacji Polski Paweł Janas. Ludowy Uczniowski Klub Sportowy we wrześniu 2005r. brał udział jeszcze w kliku turniejach, w których osiągał bardzo dobre wyniki a pod koniec roku został przeprowadzony nabór do drużyny co pozwoliło utworzyć nową grupę dla rocznika 96 i 97. Rok później 2 grudnia odbył się turniej w jakim zawodnicy „Juniora” Różanki nie brali jeszcze udziału. Miało to miejsce w hali ZSO nr 15 w Gorzowie Wlkp. a był to Międzynarodowy Turniej o Puchar Wojewody Lubuskiego. W turnieju udział wzięło 12 zespołów, w tym drużyna z Niemiec. W turnieju triumfowała drużyna z Różanek.

Okres między 2007-2008 rokiem to udział drużyny w ponad 30 turniejach w różnych kategoriach wiekowych. Odbyły się turnieje m. in.: Wielkanocny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Mieszkowice (II miejsce), Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Powiatu Gorzowskiego( I miejsce) – oba turnieje odbyły się dla rocznika 1997. Natomiast dla rocznika 1999 odbył się Ogólnopolski Andrzejkowy Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Powiatu Gorzowskiego w dniu 30 listopada 2008r. W turnieje udział wzięło 10 drużyn, z których Junior zajął I miejsce.

Rok 2009 to udział zespołu w 20 turniejach piłki nożnej w różnych kategoriach wiekowych. Turnieje odbyły się m.in. w: Obornikach Wlkp., Tarnowie Podgórnym w dniu 1 marca 2009r. (zdjęcie obok), Gorzowie Wlkp., Głuchołazach (był to turniej 3- dniowy), w Różankach. Ponadto odbywały się cyklicznie od 2003 roku turnieje z okazji „Powitania i pożegnania wakacji”. Pierwsze z nich odbywały się w czerwcu, drugie w sierpniu. Spośród turniejów cyklicznych organizowanych przez LUKS Junior Różanki są: Turnieje dla Dzieci z Domów Dziecka, które odbywają się dwa razy do roku oraz Turnieje z okazji kolejnej rocznicy LUKS „Junior” Różanki.

Klub piłkarski swoim piłkarzom oprócz turniejów piłkarskich zaoferował m.in.: zaproszenia do Szczecina  na mecz ekstraklasy „Pogoń” Szczecin – „Legia” Warszawa- rok 2006, do Grodziska Wlkp. na mecz ekstraklasy Dyskobolia Grodzisk Wlkp. – Korona Kielce – rok 2007 oraz Dyskobolia Grodzisk Wlkp. – „Zagłębie” Lubin – rok 2008, bilety na mecze żużlowe Caleum „Stali” Gorzów Wlkp. Zawodnicy „Juniora” dostają również statuetki sportowe za wzorowe wyniki w nauce. Co roku organizowana jest także Wigilia dla zawodników.

Odpowiedni trening szkoleniowy, zbierane doświadczenie wpłynęło na to, iż zawodnicy „Juniora” Różanki byli wielokrotnie powoływani do Kadry Województwa Lubuskiego.  W klubie, przez cały okres jego działania trenowało około 1000 zawodników, w tym 25 dziewcząt. Od 2009 roku klub posiada grupę żaków (wiek ok. 7-8 lat.) „Junior” Różanki posiadał również grupę przedszkolaków. Na treningi przychodziły całe rodziny „malutkich” zawodników. Odbywały się także mecze, najmłodsi zawodnicy „Juniora” kontra ich mamy, babcie.

W latach 2003-2004, 2007-2008 „Junior” Różanki został wyróżniony przez LZS w Warszawie jako najlepszy Ludowy Zespół Sportowy w województwie. http://www.info.nightwood.hekko24.pl

Głównym celem Klubu LUKS „Junior” Różanki jest umożliwienie młodym zawodnikom uprawiania rekreacji i sportu, promowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywne zagospodarowanie czasu oraz rozwijanie zainteresowań poprzez popularyzację piłki nożnej.

Please publish modules in offcanvas position.